
Németország, jövök!
A letelepedés körüli teendőkről személyes történetem alapján

Amikor az ember a Németországba költözés mellett dönt, ismereteim szerint két úton valósíthatja meg azt:
- már otthonról talál munkahelyet, amely a szállását is biztosítja vagy legalább segít a lakáskeresésben;
- kint élő rokonokhoz, ismerősökhöz költözik, amíg munkát és albérletet nem talál. (Nyilván, akit felvet a pénz, hotelben is lakhat. 😋 )

Számomra annak idején a vendéglátásban való elhelyezkedés tűnt a legkézenfekvőbbnek, így szerződtem átmeneti megoldásként egy vendégházhoz, ahol mindamellett, hogy bejelentett munkát ajánlottak, a szállásom, illetve munkaidőben az étkezésem is biztosítva volt. Ideálisnak bizonyult munkaidő-szabadidő eloszlásának szempontjából is, ugyanis voltak hétköznapi szabadnapjaim vagy fél napjaim, amikor az energiáimat a profilomnak inkább megfelelő munka keresésére fordíthattam. Na de első körben még ezt a munka- és lakhelyet kellett lepapírozni, ehhez pedig a következő lépcsőket jártam meg:
Német telefonszám vásárlása: nagyon fontos, gyakorlatilag minden formanyomtatvány kitöltésénél szükség lehet rá.
Lakcímbejelentés az önkormányzatnál (Bürgerbüro, Meldeamt) csak személyesen intézhető, és érkezés után legkésőbb két héten belül kötelezően megejtendő.
Adószám (Steuer-ID) és nyugdíjbiztosítási szám (Rentenversicherungsnummer) automatikusan érkeznek postán, mihelyt megtörtént a lakcímbejelentés.
Betegbiztosítás megkötése: Vigyázat! Abban az esetben is kötelező, ha az embernek még nincs munkaviszonya. Mulasztás esetén utólag behajtásra kerül a teljes elmaradt összeg.
Bankszámlanyitás: Ha már van munkaviszony, pláne elengedhetetlen, de egyébként is, hiszen Németországban mindent online vagy kártyával (is) lehet / kell fizetni.
Számlanyitáskor a banki dolgozó igyekszik mindenféle biztosítások megkötéséről meggyőzni. Ami számomra értelmesnek tűnt anno, az az ún. felelősségbiztosítás (Haftpflichtversicherung), mely akkor segít ki, ha saját hibádból kárt okozol másnak, pl. elektronikai cikkek tönkre tétele.
TV-rádió adó (Rundfunk-Gebühr): Kötelezően fizetendő, akkor is, ha az illetőnek nincs televíziója vagy rádiója. Ez a hozzájárulás a lakcímbejelentés napjától életbe lép, nem személyenként, hanem háztartásonként fizetendő, és jelenleg 52,50 €-t tesz ki negyedévente.
Sok sikert az újrakezdéshez! 🙂
Amennyiben hasznosnak találta a bejegyzést, ossza meg másokkal, hátha jól jön nekik is.