A lakáskeresésről
Németországban a lakáskeresésnek általában jól lekövethető, kijelölt menete van, de találkoztam olyan helyzettel is, hogy "pult alól" adtak ki lakást, persze ez az elenyésző hányad. Az ingatlanok java része a következő menet szerint kel el: a tulajdonos meghirdeti a lakást valamely online felületen vagy nem ritkán regionális újságban, a jelentkezőkből kiválaszt x számút, akiknek megmutatja a lakást. Embere válogatja, hogy már egy találkozás után dönt vagy még elemez. Nem ritka ugyanis, hogy a főbérlő az első forduló után szűkíti a kört, és néhány kandidánst újabb találkozóra invitál, mielőtt döntést hozna. Az egész folyamat akár több hetet is igénybe vehet, a német körültekintés és megfontoltság ez esetben is teljes mértékben érvényesül.
Németországban az adott tartomány gazdasági és népességi helyzetétől függően alakul a felkínált lakások iránti érdeklődés. Münchenben és környékén például nem ritka a 70-100 jelentkező / lakás sem.
Lakástulajdonosokkal folytatott beszélgetéseim alapján az ideális bérlő kiválasztásában legmérvadóbb szempontjaik közé tartoznak: biztos fizetőképesség, a kért dokumentumok hiánytalan bemutatása, hosszútávú bérlési szándék, a főbérlő elképzeléseinek megfelelő lakólétszám, de van, ahol a szimpátia győz a pénztárca felett.

Ha végképp eltökéltük magunkat lakásbérlés terén, lássuk, hogyan járjunk el, hogy nagy valószínűséggel fedél kerüljön a fejünk fölé.
Szeretnék lakást bérelni. Hol keresgéljek?
Amint említésre került, a lakástulajdonosok elsősorban az online térben hirdetnek, viszont újságok apróhirdetéseiben is szép számmal jelen vannak az ingatlanajánlatok. Egy másik opció lehet az ingatlanirodák felkeresése, ahol már az utcáról, az ablakok felületén értesülhetünk az éppaktuálisan kiadni kívánt lakásokról. Azért érdemes bekopogatni, a kínálatuk valószínűleg sokkal gazdagabb, mint azt az ablak kapacitása megbírja.
A legismertebb német ingatlankeresési portálok a következők:
www.ohne-makler.net (csak províziómentes ajánlatok, privát személyektől)
Mi kerüljön a pályázási mappámba?
Amint kiszemeltük álmaink lakásait, adja magát a következő kérdés: Hogyan szerezzem meg?

Mindazon túl, hogy az ember ráklikkel az "Anbieter kontaktieren" gombra, érdemes előtte gondosan megszerkesztett pályázási mappát (Bewerbermappe) összeállítani, hogyesélye se legyen az esélytelenségnek. Az ingatlankeresési portálok a következő dokumentumok összekészítését ajánlják:
Saját személyünkről szóló tájékoztató (Selbstauskunft): formanyomtatvány jellegű, 1-2 oldal terjedelmű irat, az interneten könnyen hozzáférhető.
Fizetőképességről szóló tájékoztatás (Bonitätsauskunft): általában a Schufa-n keresztül juthatunk hozzá.
Lakbérfizetési bizonylat (Mietzahlungsbestätigung): az aktuális főbérlőtől kérendő.
Munkabérről szóló bizonylat (Lohn- / Gehaltsnachweis) általában 2-3 hónapra visszamenőleg.
Személyi igazolvány másolata (Personalausweiskopie)
Önéletrajz (Lebenslauf)
Kiegészítésképp megjegyzendő, hogy a pirossal jelölt pontok, továbbá korábbi bérlési viszonyokra vonatkozó információk (pl. előző főbérlők elérhetőségei) a német törvények szerint valójában nemkérhetők be, és a jelentkező nem köteles azok kiszolgáltatására. A fizetőképességről szóló tájékoztatást csak a bérleti szerződés megkötésekor kell bemutatni, a személyi igazolványt pedig igény esetén elég csak felmutatni, fénymásolatot vagy igazolványszámot semmiképp se adjunk tovább. (Forrás: Süddeutsche Zeitung, www.sueddeutsche.de)
Elhívtak lakásnézőbe
Semmiképp sem jelenti azt, hogy Öné a lakás. A főbérlő személyiségétől függően akár több tucat embert is meg szeretne ismerni, hogy legyen kiből válogasson. Jártam olyan lakáslátogatáson, ahol a főbérlő reggeltől estig, 10 perces turnusokban fogadta a jelentkezőket, sőt olyat is láttam, ahol egy időben több érdeklődőnek mutatta be a lakást. Mindenképp javallott, hogy lakáslátogatáskor is nálunk legyen a jelentkezési mappánk, sőt egy főbérlőnek szánt másolat sem lehet előnytelen, amit búcsúzáskor még a kezébe nyomhatunk.
Élőben is elnyerte tetszését a felkínált lakás? Akkor mindenképp igyekezzen jó benyomást kelteni. Az alábbi tippek talán hasznosak lehetnek:
Ne keresse fel a lakást vagy annak tulajdonosát anélkül, hogy időpontot kapott volna. Bizarul hangzik, eszembe se jutott volna megemlíteni, ha magam is ne lettem volna részese egy ilyen történésnek.
Ha meghívást kap, legyen pontos!
Ne tegeződjön! Ami Magyarországon bevett szokás, az Németországban egyáltalán szóba se jöhet egy első találkozáskor (sem).
Legyen érdeklődő! Kérdezzen: a lakással kapcsolatos minden Önt érdeklő részletről, a szomszédokról, zajról, környékről, házirendről, közös terek karbantartásáról, közös költségekről, tömegközlekedési lehetőségekről, Önnek fontos intézmények (pl. ovi, iskola, orvosi rendelő) és üzletek (élelmiszer, gyógyszertár) elérhetőségéről, stb.
Ne tegyen kritikus megjegyzéseket a lakásra, még ha azokat pozitív szándék vezérli is!
Meséljen arról, mi az, ami Önre pozitívan hat a lakással kapcsolatban, mi az, ami kifejezetten tetszik!
Igényeiről, szándékairól beszéljen nyíltan (pl. háziállat, otthoni munkavégzés), de egyfajta udvarias tárgyilagossággal!
Ne személyeskedjen és ne érintsen vallási, etnikai vagy politikai tartalmakat! Egyáltalán a személyeskedés nem helyénvaló a németek számára egy ilyen helyzetben. (Majd ha főbérlőjeként valamikor meghívja magához kávézni, biztosan egy másik oldaláról is alkalma nyílik megismerni az illetőt.)
Írjon megerősítő üzenetet! Jó benyomást kelthet, ha a látogatást követően írásos üzenetben köszönetet mond a tulajdonosnak a megtekintés lehetőségéért, és újból nyomatékosítja bérlési szándékát.
Magyarország vs. Németország?
Végezetül, amolyan összegzésképp, álljon itt egy kis összehasonlítás a németországi és magyarországi lakásbérlések menetét illetően.
Sok sikert az otthontalálás kalandos útján!
Amennyiben hasznosnak találta a bejegyzést, ossza meg másokkal is, hátha jól jön nekik.